Wizyta studyjna w Mołdawii

W dniach 17-23.09. 2019 r. nasza szkoła uczestniczyła w wizycie studyjnej w stolicy Mołdawii – w Kiszyniowie- w ramach projektu „Współpraca szkół partnerskich” – „Razem dla Edukacji” – „Rodzina Polonijna”. Brało w niej udział 10 uczestników ( 5 – młodzież, 5 – dorośli).

Służyła ona wymianie polsko – mołdawskich doświadczeń edukacyjnych, zapoznaniu się z systemem szkolnictwa, środowiskiem polonijnym, utrwaleniu z nim więzów, wzbudzaniu patriotyzmu i poznawaniu walorów turystycznych tamtego rejonu.

Młodzież i nauczyciele mieli okazję obserwować kilka zajęć lekcyjnych w Liceum imienia Gogola, w którym uczą się dzieci od lat 7 do 18 – także wielu potomków Polaków.

Dla nich prowadzone są zajęcia języka polskiego. Uczniowie byli ponadto z wizytą u rówieśników w mołdawskim domu, mogli nawiązać bliższe znajomości ze swoimi gospodarzami, poznać z bliska styl ich życia.

Odwiedziliśmy też Ambasadę RP w Kiszyniowie oraz Dom Polski w Bielcach i Styrczy. Bielce i Styrcza to największe ośrodki polskości na terenie Mołdawii. Prowadzone są tu lekcje języka polskiego – także dla dorosłych, obchodzone święta i uroczystości, kultywowane tradycje narodowe. W Styrczy mogliśmy np. uczestniczyć w mszy świętej odprawianej częściowo w języku polskim i rosyjskim.

Jako ciekawostkę zwiedziliśmy też stolicę, tak naprawdę nieistniejącego państwa, Naddniestrza – Tyraspol oraz najbardziej interesujące miejsca Kiszyniowa.Do zobaczenia zatem już wkrótce…!

Tygodniowa wizyta dostarczyła obu stronom – polskiej i mołdawskiej – wielu niezapomnianych wrażeń. Trudno było się rozstawać. Teraz czekamy na rewizytę ze strony szkoły z Mołdawii, będzie ona miała miejsce w dniach: 26-30.10.2019 r.

Agnieszka Majek
Hanna Sztuka