XII Międzyszkolny Konkurs z Okazji Święta Niepodległości

28 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej Nr 34 po raz kolejny odbył się Międzyszkolny Konkurs z Okazji Święta Niepodległości. Celem konkursu, nad którym ponownie honorowy patronat objął Prezydent Miasta Torunia, było kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez upowszechnianie wiedzy na temat walk Polaków o niepodległość zakończonych odrodzeniem państwa polskiego. Tym razem tematem przewodnim były powstania śląskie, których 100 rocznicę obecnie obchodzimy.

W konkursie brały udział 3-osobowe drużyny z toruńskich szkół podstawowych (w sumie 16 uczestników z pięciu szkół). Naszą szkołę reprezentowali: Apolonia Holc, Barbara Szczerbiak i Wiktor Nałęcz. Trzy osoby z każdej drużyny rozwiązywały różnego rodzaju zadania testowe. Wykorzystywały do tego mapy, materiały ikonograficzne i źródła pisane. W zadaniach pojawiały się fragmenty filmów, słuchowisk oraz pieśni patriotycznych (nie tylko tych z minionych epok, ale także wykonywanych przez współczesne zespoły rockowe). Punkty ze wszystkich zadań konkursu były sumowane i w ten sposób został wyłoniony zwycięzca. Najlepsza okazała się szkoła podstawowa nr 6 przed podstawówką nr 9 i 5.

Wszyscy zostali nagrodzeni książkami lub popularno-naukowymi czasopismami historycznymi „Mówią wieki” ufundowanymi przez wydawnictwo Bellona oraz Instytut Pamięci Narodowej. Dodatkowo nagrody w postaci plecaków, toreb i innych gadżetów przesłało też Ministerstwo Obrony Narodowej. Po zakończeniu rywalizacji na uczestników konkursu tradycyjnie czekał przygotowany przez cukiernię Baltazar poczęstunek, podczas którego uczniowie mieli okazję poznać się bliżej, a nauczyciele porozmawiać na tematy związane z edukacją historyczną.