Festiwal Nauki

W piątek 8 marca odbył się Festiwal Nauki. Celem imprezy było popularyzowanie nauki poprzez pokaz, doświadczenie, ćwiczenia, eksperyment i zabawę. Pierwsze piętro naszej szkoły przemieniło się w Akademię Pana Kleksa, a w poszczególnych salach uczniowie przenosili się w ciekawy świat nauki.

Pani Katarzyna Twarowska przygotowała stanowiska z dziedziny chemii:
1. Mini wulkan
2. Magiczny balon
3. Ciecz nieniutonowa
4. Kolorowe mleko
5. Tęcza na talerzu.
6. Naturalny wskaźnik.
7. Chemiczne jojo.
W trakcie doświadczeń można było zaobserwować m.in. zjawisko dyfuzji i dyspersji oraz reakcje zobojętniania. Obsługą stanowisk zajmowała się klasa 8a (Jakub Jesiołkowski, Maks Jezioro, Nikola Kalinowska, Aleksander Kilasiński, Kacper Knitter, Tymon Stafa, Marta Szczygieł, Antoni Uszok, Paulina Zajkowska).

Doświadczenia i obserwacje z fizyki  przygotowała Pani Ewa Palacz. Nad stanowiskami: „Woda czy olej?” – gęstość cieczy, „Jak działa regulator oświetlenia?” – elektryczność, „Magia magnetyzmu” opiekę sprawowała  uczennica klasy 8a  Kalina Sobocińska.  Pani Eliza Grabowska prowadziła stanowisko  „Stoper prawdę powie- konkurs” – kinematyka. Natomiast stanowiska: „Moja błyskawica” – elektrostatyka, Fizyka i informatyka: „Uczę się podpisywać” -pióro cyfrowe i tablica multimedialna prowadziła  nauczycielka Pani  Ewa Palacz.

Biologia pokazała swoje, niewidzialne gołym okiem, ciekawe oblicze. Pod mikroskopem można było obserwować oko owada, aparat gębowy muchy, budowę korzenia. Skały pokazały swój świat minerałów. Emocje wzbudził również stojący cicho w kącie Kostek :). Nad tym stanowiskiem pieczę miała Pani Marzenna Sobczak.

W przeszłość wprowadziła uczniów nauczycielka historii pani Katarzyna Berć.

„Jak odkrywać przeszłość?” spotkanie ze źródłami historycznymi, stanowisko prowadziły uczennice klasy 7: Maja Maciejewska, Mają Wasąg, Tosia Miller, Tosia Pelczar, Hania Muzyczyszyn, Julia Błażejewska, Julia Wiśniewska i Wiktoria Popławska. Na drugim stanowisku Pani Katarzyna Berć prowadziła prezentację zabezpieczania dokumentów w dawnych czasach pt. „Lak i pieczęć”.

Świat geografii przybliżyła uczniom  Pani Monika Radwańska, która przygotowała stanowiska: „Świat minerałów w skali mikro i makro”, „Tajemnice skał, czyli z czego zbudowana jest nasza planeta”, „Mapy odczarowane, czyli jak czytać rzeźbę terenu na mapach topograficznych”, „Gleby świata”, „Zakątek podróżnika” – prezentacja uczniowskich pamiątek z podróży oraz „Podróż marzeń” – zaznaczanie wymarzonych miejsc na globusie konturowym.

Natomiast nad stanowiskiem „Edukacji dla bezpieczeństwa” czuwał Pan Jacek Borowicz. Uczniowie samodzielnie obsługiwali automatyczny defibrylator zewnętrzny AED, ćwiczyli na fantomie dorosłego człowieka, dziecka i niemowlaka resuscytację krążeniowo-oddechową z funkcją obserwacji wykonywanych czynności na tablecie. Mieli również możliwość dokonać samodzielnego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.